Mitől több a 4D ultrahang, mint a 3 dimenziós?

Sokan, főleg a kismamák hallottak már az ultrahangos vizsgálatokról, netán már személyesen is részt vettek rajta. De vajon különbség a 2-3-4 dimenzió között?

Az ultrahang egy nagyfrekvenciás hanghullám.Az ultrahang igen használhatónak bizonyult az orvosi, a műszaki gyakorlatban, a kémiában. Szilárd testekben megbúvó üregeket deríthetünk fel vele, távolságokat mérhetünk a tenger alatt, a méhben elhelyezkedő magzatról, a vesében vagy az epében keletkezett kőről készíthetünk képet. Kis energiaigénye miatt az emberi szervezetet nem károsítja.

 

\"2D

 

A 2D ultrahangnál egyszerre csak egy síkmetszet látható

 



A két dimenziós ultrahangnál egyszerre csak egy síkmetszet látható, gyakran kivehetetlen a laikusok számára, hogy mi is látható a képen. Nagy előrelépés volt a három dimenzió feltalálása, ami egyszerre több síkot képez  le gyors egymásutánban. A készülék számítógépe tisztán kivehető, fényképszerű képet hoz létre: két dimenziós képet három dimenzióvá rakja össze, majd kijelöli a felületet, árnyékot ad hozzá, végül a képernyőn megjeleníti az így képződött három dimenziós képet.

 

\"4D

 

A 4D ultrahangnál gyors egymás utáni három dimenziós képeket látunk

 




Négy dimenziós ultrahangnál a 4. dimenzió az idő: gyors egymás utáni három dimenziós képeket látunk mozgó filmként. Így születendő gyermekünket úgy láthatjuk, mintha egy videokamerával filmeznénk. Ezért is nevezik sokszor \"babamozinak\", vagy \"babavíziónak\".  Találó a hasonlat, hiszen a moziban is egymást követő kivetített állóképeket látunk, amelyek folyamatos mozgás látszatát keltik. Ilyen babamozit már Nyíregyházán, a Korányi Rendelőben is megtapasztalhatnak a kismamák!


mconet