Sövényvágás tan kezdőknek

A sövényvágás nem valamiféle úri huncutság, csupán a kert ápolásának része. Bár valószínűleg a brit vagy francia kastélyok tökéletes kertjei jutnak először eszünkbe, ha meghalljuk ezt a kifejezést.

 

A formára igazított, fazonírozott bokrok sora vagy a sövény nem jelent egyet azzal, hogy hobbi szobrászkodásba kezdtünk a kertben. Persze, ha Ollókezű Edwardok vagyunk, csak rajta, bátran éljük ki művészi ambícióinkat rajtuk! A kézi sövényvágók a kertgondozás alapeszközei, nem árt, ha legalább egyfélét tartunk otthon. Jó hasznát vehetjük egy ágvágónak és fűrésznek is, de ne rohanjunk ennyire előre!

 

Sövénytan ABC

 

Jó tudni, hogy az a növény, amit szeretnénk sövénynek ültetni, milyen tulajdonságokkal rendelkezik. Azaz mennyire bírja a szárazságot, a téli időjárási viszonyokat, és évente átlagosan mennyit nőhet, hányszor kell vágni.

Egyenletes élősövényt kialakíthatunk júliaborbolyából, fagyalból, gyöngyvesszőből, de a klasszikus tuja és buxus vagy japán kecskerágó is nagyon szép éke lehet a kertünknek. Ha tanácstalanok vagyunk, hogy milyen növényt válasszunk, konzultáljunk egy kertészeti szakemberrel, kertépítő mérnökkel.

Viszont fontos, hogy ne csak azt tudjuk mennyit, hanem azt is, hogy mekkorára nőhet meg a sövénynövény. A kisebb méretűekhez ugyanis elegendő egy kézi sövényvágó és ágvágó olló, míg a nagyobbakhoz lehet, hogy inkább elektromos sövényvágó, teleszkópos ágvágó, esetleg fűrész is kellhet.

 

A szép sövény a kert éke

 

Hogyan vágjuk a sövényt?

 

Ha nem hattyú formájúra szeretnénk vágni a sövényt, akkor használjuk a józan eszünket. A növényeknek víz és napfény kell. Ezért a forma kialakításánál arra figyeljünk, hogy a sövény lenti részeit, ágait, leveleit is érje a nap. Azaz, ha tégla formájúra nyírnánk, sose legyen tökéletes a forma, felfelé egy kicsit mindig keskenyedjen a sövény, azaz ne árnyékolja önmagát.

Az, hogy mennyire homogén, szépen egybefüggő, azaz tömött a sövény, a vágás gyakoriságától is függ, mert minden egyes nyírással, metszéssel arra ösztönözzük a növényt, hogy új hajtásokat növesszen. Azt tartsuk szem előtt, hogy akkor jön a következő nyírás, amikor a fiatal hajtások már megerősödtek egy kicsit, de nem fásodtak meg, azaz félfás állapotban vannak. Ilyenkor egyrészt már nyírhatóak, másrészt könnyű is a formázás.

 

A megfelelő szerszámok

 

A megfelelő szerszámokkal valószínűleg elegendő lesz évente kettő-négy alkalommal sövényt vágni. A növénygondozáshoz a kézi sövényvágó ollón kívül szükségünk lehet egy kézi ágvágóra, vagy egy hosszabb erőkarú és állítható teleszkópos ágvágóra, esetleg ha már nagyon megfásodtak a sövények ágai, akkor ágvágó fűrészre is.

Praktikus és hasznos, ha zsinórt is használunk sövényvágáskor. Feszítsük ki a zsinórt abban a magasságban, ameddig szeretnénk a sövényt visszavágni, így segítünk magunkon, hogy egyenletesre, egyforma méretűre, azaz magasságúra tudjuk nyírni.

Figyeljünk a biztonságra! Sose vágjunk vállmagasság fölött, mert balesetveszélyes lehet. Ez vonatkozik arra az esetre is, ha létrán állunk, mert elveszíthetjük az egyensúlyunkat, ha túl magasra nyúlunk, és egyrészt leeshetünk, másrészt megvághatjuk magunkat.