Milliárdos fejlesztések a Jósa András Oktató Kórházban - interjú Pikó Károly főigazgatóval

Az Új Magyarországi Fejlesztési Terv pályázatán 11 milliárd forint támogatást nyert a nyíregyházi Jósa András Oktató Kórház, melyhez az önerőt a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Önkormányzat biztosítja. Erről kérdeztük Pikó Károly kórházi főigazgatót.
-    Tavaly decemberben zárult le az Új Magyarország Fejlesztési Terv póluskórházak kialakítására kiírt pályázatának első fordulója. Mikorra várható a második forduló, és tartanak-e esetleg attól, hogy csorbul az az összeg, amit decemberben odaítéltek?
-    A második forduló már elkezdődött, ugyanis az EU-s pályázati szabályok szerint el kell menni a STRAPI-hoz (Strukturális Alapok Programiroda), akinek a szakértőivel együtt el kell végeznünk egyfajta finomhangolást. Négy kérdést kaptunk eddig ezzel kapcsolatban, ebből hármat pillanatok alatt meg tudtunk válaszolni, ám a 4. egy kicsit hosszabb munkát igényel. Mindez a költségeket nem fogja csökkenteni, a második tárgyalásnak nem az a célja, hogy a megítélt költséget feltétlenül redukálják. Legfeljebb azok a pályázatok vannak veszélyben, ahol nagyobb módosításokat hajtanak végre, hiszen ennek költségvonzata van, de ez a mi esetünkben nem áll fenn.

A Jósa András Kórház

Milliárdos fejlesztések a Jósa András Oktató Kórházban


-    Meg lehet-e tudni, hogy ki vett részt a pályázat kialakításában, a tervek elkészítésében?
-    Az intézet menedzsmentje három éve dolgozik a terveken, az előkészítésen, de volt egy professzionális cég, amely a végén összefogta az egész pályázatot.

-    Mikor és mivel fog kezdődni az első ütem? Mi mindennek kell ahhoz megtörténni, hogy minden a terv szerint haladjon?
-    A második fázis elvégzésére 6 hónap van kiírva, de ez rövidíthető, és szeretnénk is lerövidíteni. A bonyolítót meg kell tendereztetni, és a senki senkit nem támad meg, akkor a legoptimálisabb esetben 3 hónap a döntés. Ha a STRAPI-val történő egyeztetési időszakot valóban le tudnánk rövidíteni, utána még mindig ott van a  kivitelező tendereztetése, tehát legoptimálisabb esetben ősszel kezdhetőek el a munkálatok, a legreálisabb viszont az, hogy 2010 elején tudunk hozzákezdeni a bontáshoz, illetve az építkezéshez.

Fejlesztés

Milliárdos fejlesztések lesznek a Jósa András Oktató Kórházban


-    Ha nem nyertek volna ekkora összeget, akkor is belevágtak volna valamilyen fejlesztésbe?
-    Ez a megnyert legmagasabb összeg, a 11,2 milliárd arra elég, hogy az alap kubatúrát megvalósítsuk, az alap műszereket beszerezzük, viszont ezen felül még marad pár dolog, többek között például a tárgyalók, öltözők berendezése, de ezeken spórolni fogunk, hogy beleférjünk az összegbe. El sem tudom képzelni, hogy ha nem ennyit kapunk, akkor mi történik, bele sem mertünk gondolni, mert nem lehetett volna megvalósítani.

Jósa András Kórház

Az egyik tervezet rajza


-    Egy lakossági fórumon előadást tartott arról, hogy „Mit jelent a gyógyító, ápoló munkában a Nyíregyháza Tömbkórház projekt” Mondana erről összefoglalóan pár szót?
-    A lakosságnak elsősorban azt jelenti ez a projekt, hogy teljesen európai körülmények közé kerülnek, ami azt takarja, hogy maximum 4 fős kórtermekben fekhetnek, külön fürdőszobával, teát komfortossá válik a bentlét. Olyan lesz továbbá a kubatúra, hogy van lehetőség arra, hogy szociális helységek alakuljanak ki. Azért is lesz jó a lakosságnak, mert külön válnak a logisztikai és a beteg utak. Kiküszöbölődik az is, ami a pavilon rendszernél hátrány volt, hogy télen a hidegben, hóesésben, nyáron a melegben kellett a betegeket vinni az épületek között. A kórtermeket a legmodernebb technikával szereljük fel, telefonnal és számítógéppel, mivel a modern kapcsolattartást igénylik az emberek. Indirekt módon, de mégiscsak a lakosság javát szolgálja, hogy több mint 3 milliárd forint értékben kerülnek beszerzésre  korszerű műszerek.

Kovács Tünde

Tekintse meg kapcsolódó képgalériánkat! Milliárdos fejlesztések a Jósa András Oktató Kórházban

MCOnet

További hírek:

Szabolcs-Szatmár-Bereg megye Online - szabolcs.mconet.biz

Szólj hozzá a fórumon!