Milyen genetikai rendellenességek, betegségek szűrhetőek ki a 4D ultrahang segítségével?

A 4 Dimenziós ultrahang vizsgálat - amely Nyíregyházán a Korányi Rendelőben is elérhető - nem csak különleges élmény, de felettébb hasznos is.

 

\"4d

 

A magzat fizikai tulajdonságaiból sokmindenre fény derülhet

 

 
A 11-13. hétben amellett, hogy megállapítják a terhességi kort, sor kerül az első genetikai szűrésre is. A genetikai ultrahang szűrés fájdalommentes, biztonságos vizsgálatot nyújt a mama és a magzat számára. A terhesség első harmadában (avagy szakszóval az első trimeszterben) genetikai ultrahangvizsgálat segítségével megmérjük a tarkóredőt. A magzat tarkójánál, a bőr alatt folyadék gyülemlik fel, ennek a folyadéknak a mennyiségét méri a vizsgálat. Bizonyos rendellenességek esetén ugyanis ez eltér a normálistól. Ilyen betegségek például a Down-szindróma, bizonyos genetikai rendellenességek és szívrendellenesség, amik miatt jóval több folyadék található ezen a területen, így tarkótáji ödéma alakul ki. A tarkóredőmérés során a magzatnak semleges pózban kell feküdnie, mivel ha a fejét előre- vagy hátrahajtja, az eredmény a tényleges értéknél kevesebb, illetve több lesz. Ráadásul az ultrahangeredményeknél figyelembe kell venni az emberi és technikai tényezőket is.

 

\"4d

 

Minden trimeszterben más a fontos az ultrahangot illetően

 




A 18-20. heti genetikai 4d ultrahang vizsgálat a lepény helyéről, a magzatvíz mennyiségéről, gyomor, ép koponya és gerinc, hiánytalan végtagok, a szív és a rekesz álapotáról ad felvilágosítást. A genetikai rendellenességek nagy része, ilyenkor szűrhető ki. Külön hangsúlyt fektetnek ekkor az embrió szívének a vizsgálatára, mivel a szív fejlődési rendellenességei genetikai rendellenességekre utalhatnak. Jó tudni, hogy az orrcsont hosszának mérésével kizárható a Down-szindróma veszélye. Amennyiben az első, illetve második trimeszteres szűrések során mindent rendben találtunk, és a kismamának sincs semmi panasza, rutinszerűen a 30. hét és a 39. hét körül végeznek újabb ultrahangvizsgálatot, ám genetikai rendellenességre utaló jeleket ilyenkor általában már nem keresnek. Ám fontos tudni, hogy teljesen nem lélegezhetünk fel, hiszen vannak későn megnyilvánuló fejlődési rendellenességek is. Mindenképpen konzultáljunk orvosunkkal, ha kérdéseink, kétségeink lennének!

 

 

mconet