Nyíregyháza az egybefüggő parkok és terek városa
A felmérések szerint a nyíregyházaik azért szeretik a városukat, mert sok itt az árnyat adó fa, a szépen gondozott park és a zöldellő tér.
Az önkormányzat ráadásul mindent megtesz annak érdekében, hogy a dinamikusan fejlődő nagyváros továbbra is élhető legyen, az emberek otthonuknak érezzék a települést. A komfortérzést pedig fokozza, ha sok a zöldfelület.
Nyíregyháza különösen gazdag közparkokban. Ez egy olyan érték, amely mindannyiónk számára fontos, hiszen a zöld szín önmagában is nyugtató hatással van az emberre. Mindezek mellett fontos, hogy a parkokban lévő növények segítenek tisztán tartani a levegő,t ráadásul a zajcsökkentésben is fontos szerepet játszanak. A KSH adati szerint Nyíregyházán több mint két millió négyzetméter közhasználatú zöldfelület található, ami páratlan a maga nemében.
Sor-szám
megnevezés közhasználatú zöldterületek 1000 m2-ben
új építés az év folyamán 2002. december 31-i állomány
1. Parkok területe -- 2.037
2. Ebből
(1-ből) Virág -- 4
3. Fű + cserje -- 1.694
4. Kerti burkolat -- 85
5. Egyéb -- 254
6. Ebből
(1-ből) Belterjesen gondozott 1.646
7. Külterjesen gondozott 391
8. Gondozatlan --
9. játszóterek Területe (1-ből) -- 125
10. Száma, darab 101
11. Parkerdő, pihenőerdő, véderdő területe -- 3.970
12. Ebből
(11-ből) Gondozott 3970
13. Gondozatlan --
14. Közhasználatú zöldterület
(1+11) összesen 6.007
(forrás: KSH)
A táblázat természetesen tartalmazza azokat a zöldterületeket is, ahol az önkormányzatnak csak annyi feladat akad, hogy évente néhány alkalommal kaszálást végezzen. Az igazi közpark rendeltetésében különbözik a többi zöldfelülettől, a lakosság számára biztosítja a napi és a hétvégi szabadidő szabadban való eltöltésének kedvező feltételeit mindenkinek. A közparkok ezért rendeltetésüknek megfelelően sokfunkciójú létesítmények. A pihenést, a játékot, sportot és egyéb szabadidős tevékenységet szolgáló, önálló vagy egymáshoz kapcsolódó kertek együttese. Az 1000 főre jutó közparkok számát tekintve Nyíregyháza kiemelkedik a magyar nagyvárosok sorából. Az önkormányzat összeállította a legfontosabb közparkok listáját, és azt, hogyan kívánja ezeket a parkokat fejleszteni.
1. Hősök tere
(parkfenntartásba bevonva 10,747 m2 terület)
A térnek elkészült mind az engedélyes, mind a kiviteli terve. A jóváhagyott tervek szerint a tér teljesen átalakul, kerékpárút készül, a sétány tengelyiránya módosul, két nagy méretű szökőkút épül. A meglévő fák többsége a terv szerint megmarad, sok új cserje- és virágfolt kap helyet. A járdák és parkolók díszburkolattal lesznek ellátva. A bekerülési összeg nagysága miatt szakaszos kivitelezés szükséges, illetve pályázatokat is igénybe kell venni.
2. Kossuth tér
(parkfenntartásba bevonva 5,263 m2 terület)
Zöldfelületi beavatkozást jelenlegi állapotában nem igényel. A tér közepén lévő idős vadgesztenyék sajnos egyre rosszabbul tűrik a városi körülményeket és az őket körülvevő burkolat éjszakai hővisszasugárzását. Remélhetőleg a belváros átalakításával, a Dózsa György út sétálóutcává nyilvánításával a gesztenye fák is kevesebbet kell elviselniük a környezeti ártalmakból.
3. Október 23 tér
(parkfenntartásba bevonva 5,913 m2 terület)
Zöldfelületi beavatkozást jelenlegi állapotában nem igényel.
4. Szabadság tér
(parkfenntartásba bevonva 12,612 m2 terület)
Teljes rekonstrukciójának tervezése folyamatban. A kivitelezés várható költsége csak a tervek elkészülte után becsülhető.
5. Kálvin tér
(parkfenntartásba bevonva 1,552 m2 terület)
Zöldfelületi beavatkozást jelenlegi állapotában nem igényel.
6. Bessenyei tér
(parkfenntartásba bevonva 10,315 m2 terület)
A teret 2005-ben sikerült felújítani, új Krúdy szobor került ide, sokak szerint az egyik legszebb színfoltja a városnak.
7. Benczúr tér
(parkfenntartásba bevonva 5,062 m2 terület)
Platánállományaöregedőben, folyamatos kivágásuk és pótlásuk szükséges. A tér jellegzetessége a 4 db jegenyenyár, ezek közül 2 db-ot korhadása miatt kivágtuak és túlkoros egyedekkel pótoltuk. A megmaradt 2 db-ot is rövid időn belül le kell cserélni.
8. Országzászló tér
(parkfenntartásba bevonva 3,412 m2 terület)
Zöldfelületi beavatkozást jelenlegi állapotában nem igényel.
9. Hatzel tér
(parkfenntartásba bevonva 2,050 m2 terület)
A tér felújításának tervei elkészültek, az utak ívkorrekciója kivitelezésre került. A tér tengelyébe kávéház lett tervezve, kivitelezése magántőkéből várható. A most meglévő aszfaltburkolat felbontása után a tér díszburkolatot kap, kiemelt növénykazettákkal, ivókúttal.
10. Apáczai Csere János (volt Eszperantó) tér
(parkfenntartásba bevonva 4,352 m2 terület)
A nagyforgalmú utakkal övezett tér látogatottsága minimális. A korábbi elképzelések szerint a térre körforgalmú út került volna, a lakosság ezt megakadályozta, ezért csak egy csökkentett tartalmú felújítás készült el. A járdarendszer vonalvezetése korrigálásra került, a tér öntözőhálózattal ellátott.
11. Pazonyi tér
parkfenntartásba bevonva 11,951 m2 terület)
Fákkal jól ellátott terület, egészségi állapotuk megfelelő. A környező nagy forgalom miatt látogatottsága minimális. Felújítása középtávon esedékes.
12. Nyírfa tér
(parkfenntartásba bevonva 370 m2 terület)
Jórészt burkolattal ellátott terünk. A keleti oldal japánakác sora közel áll az épülethez, sokszor kellett gallyazni. Állapotuk megfelelő.
13. Luther tér
(parkfenntartásba bevonva 1,665 m2 terület)
A Lovasszobor környezetét és magát a szobrot 2003.-ban felújítottuk. A templom háta mögötti játszótér modernizálásra szorul.
14. „Pirosház” (Irodaház) tömbbelső
(parkfenntartásba bevonva 3,481 m2 terület)
Fás növénnyel kellően ellátott terület, zöldfelületi beavatkozást csak középtávon igényel. A meglévő játszótér modernizálásra szorul.
15. Petőfi tér
(parkfenntartásba bevonva 17,610 m2 terület)
Fákban gazdag terület, a szükséges karbantartásokat elvégeztük. A tér zöldfelületében helyi védelem alatt álló fák is találhatóak. Tervek szerint a Petőfi úttal határos járda mellé kerékpárút készül, ezért a meglévő alacsony kőkerítés megszűnik.
Lakóterületi közparkok
Korányi F. u. térsége (Csaló köz – Fábián Z. u. közötti szakasz)
A nagyértékű lakóházak elkészülte után a tulajdonosok saját erőből gondot fordítottak a közterületek szépítésére. A Kalevala sétány környezetében sok olyan szórvány közterület van, amit a lakók sajátként használnak, az önkormányzat fontolóra vette, hogy ezeket gondozásba átadja az itt élőknak.
Északi Alközpont
(parkfenntartásba bevonva 29,351 m2 terület)
Növényállománya tervszerűtlenül ültetett, elöregedett, az elmúlt évek során igen sok fát kellett kivágni. A Széna tér zöldfelületi felújítása a locsolóhálózat kiépítésével együtt megtörtént.
Jósaváros
(parkfenntartásba bevonva 352,417 m2 terület)
A rendszerváltás előtti utolsó klasszikus parképítés itt történt a hetvenes évek elején. Az akkor tervszerűen ültetett fák zöme lassan eléri a vágásérett kort, a sövények egy része az elmaradt metszések miatt a felismerhetetlenségig felnőtt. Sok a puhafa, amelyek folyamatosan korhadnak. A lakosság a növényállomány egy részét a Hazafias Népfronttól kapott fákkal pótolta, az irányítás és szakértelem nélküli ültetés most bosszulja meg magát. A Jósaváros területén az aránylag egy időben elültetett fák túlnyomó többségét egyszerre kellene lecserélni, mivel egyszerre érik el a vágásérett kort.
A Robinson-domb funkciója megszűnt, érdemes újragondolni. A szakemberek azt javasolják, hogy itt egy városi szintű kaland- és vizes játszótér épüljön kiszolgáló épülettel, WC-vel, fa játszószerekkel, BMX és görkorcsolya-pályával. A nagyértékű játszótér jól illeszthető a meglévő tervbe.
Bujtos Városliget
(parkfenntartásba bevonva 220,636 m2 terület)
Az önkormányzat elkészítette és meghirdette a terület vállalkozói hasznosításba adásának kiírását, amely kiírás tartalmazza a zöldfelületi előírásokat is.
Örökösföld
(parkfenntartásba bevonva 369,145 m2 terület)
Növényzetben legszegényebb lakótelepünk, mely nem az ültetés hiányából, hanem a nagyfokú vandalizmusból származik. A kilencvenes években több száz fa lett kiültetve helyenként egymásután többször is, de a lakosság újra és újra kitördelte. Ez ellen csak túlkoros fák ültetésével lehet védekezni, ami irreálisan magas költséggel jár. A szakemberek azt javasolják, hogy az országban elsőként itt épüljön meg egy buxus- labirintus megépítését. Ez a labirintus a Buxus sempervirens (bukszus vagy puszpáng) nevű növényből alakítanák ki, mely kiválóan nyírható, sűrű zárású. Örökösföldön jellemzően sok a nyárfa, ami a nyílási időszakban okoz panaszt. A városrészre szakági tervezővel átfogó zöldfelületi rekonstrukciós tervet kell készíttetni.
Malomkert
(parkfenntartásba bevonva 122,042 m2 terület)
Fában megfelelően ellátott terület, lakossági jelzés vagy kérés nem jellemző. Jelentősebb zöldfelületi beavatkozást a közeljövőben nem igényel.
Érkerti lakótelep
(parkfenntartásba bevonva 179,893 m2 terület)
Az Állomás tér majdani átépítése után a volt Szamuely tér területén parkosítást kell végezni szaktervek alapján. Az Arany János utca a középső elválasztó sávban, valamint a járda-úttest közötti szakaszban közművel annyira telített, hogy oda fás növényt ültetni nem lehet.
Sólyom utca térsége
A területre zöldfelületi kiviteli terv készült. A szűk utcák díszburkolatot és a helynek megfelelő igényű és növekedési erélyű növényzetet kapnak. A Sólyom utca 31-33 sz. épület elé kis játszótér lett tervezve. A garázssor mellett újabb parkolók kialakítása lehetséges.
Déli Alközpont
(parkfenntartásba bevonva 16,145 m2 terület)
Fákban jól ellátott terület, egészségi állapotuk megfelelő. A fűfelületek helyenként erősen kopottak.. A Tompa M. utcán a fasorrendezést elvégezték.
Az önkormányzatot sok kritika éri az időnként elkerülhetetlen fakivágásokért. A számadatok ugyanakkor azt bizonyítják, az elkerülhetetlen vágások után minden fát pótolnak.
2003. év közterületi fakivágások és pótlások száma:
Fakivágás (db) Fagallyazás (db) Pótlás
fa (db) cserje (db)
Városüzemeltetési Kht. által 627 1078 558 1214
Egyéni (lakossági) kérelemre 204 - 942 20650
Biomonitoring rendszer - - 346 2683
ÖSSZESEN 831 1078 1846 24547
A számadatok tehát azt bizonyítják, hogy Nyíregyházára még mindig igaz az a jelző, hogy az egybefüggő terek és parkok városa. Ugyanakkor az is érzékelhető, hogy a városban zajló nagy számú építkezések miatt egyre nagyobb az igény a zöld felületekre. Az önkormányzat minden lakossági megmozdulás esetén partnere a lakossággal. Ezért ha a városlakók igénylik a szakemberek megvizsgálják a kérelmeket és igyekeznek eleget tenni az elvárásoknak.
(Városházi Sajtószolgálat)
Nyíregyháza különösen gazdag közparkokban. Ez egy olyan érték, amely mindannyiónk számára fontos, hiszen a zöld szín önmagában is nyugtató hatással van az emberre. Mindezek mellett fontos, hogy a parkokban lévő növények segítenek tisztán tartani a levegő,t ráadásul a zajcsökkentésben is fontos szerepet játszanak. A KSH adati szerint Nyíregyházán több mint két millió négyzetméter közhasználatú zöldfelület található, ami páratlan a maga nemében.
Sor-szám
megnevezés közhasználatú zöldterületek 1000 m2-ben
új építés az év folyamán 2002. december 31-i állomány
1. Parkok területe -- 2.037
2. Ebből
(1-ből) Virág -- 4
3. Fű + cserje -- 1.694
4. Kerti burkolat -- 85
5. Egyéb -- 254
6. Ebből
(1-ből) Belterjesen gondozott 1.646
7. Külterjesen gondozott 391
8. Gondozatlan --
9. játszóterek Területe (1-ből) -- 125
10. Száma, darab 101
11. Parkerdő, pihenőerdő, véderdő területe -- 3.970
12. Ebből
(11-ből) Gondozott 3970
13. Gondozatlan --
14. Közhasználatú zöldterület
(1+11) összesen 6.007
(forrás: KSH)
A táblázat természetesen tartalmazza azokat a zöldterületeket is, ahol az önkormányzatnak csak annyi feladat akad, hogy évente néhány alkalommal kaszálást végezzen. Az igazi közpark rendeltetésében különbözik a többi zöldfelülettől, a lakosság számára biztosítja a napi és a hétvégi szabadidő szabadban való eltöltésének kedvező feltételeit mindenkinek. A közparkok ezért rendeltetésüknek megfelelően sokfunkciójú létesítmények. A pihenést, a játékot, sportot és egyéb szabadidős tevékenységet szolgáló, önálló vagy egymáshoz kapcsolódó kertek együttese. Az 1000 főre jutó közparkok számát tekintve Nyíregyháza kiemelkedik a magyar nagyvárosok sorából. Az önkormányzat összeállította a legfontosabb közparkok listáját, és azt, hogyan kívánja ezeket a parkokat fejleszteni.
1. Hősök tere
(parkfenntartásba bevonva 10,747 m2 terület)
A térnek elkészült mind az engedélyes, mind a kiviteli terve. A jóváhagyott tervek szerint a tér teljesen átalakul, kerékpárút készül, a sétány tengelyiránya módosul, két nagy méretű szökőkút épül. A meglévő fák többsége a terv szerint megmarad, sok új cserje- és virágfolt kap helyet. A járdák és parkolók díszburkolattal lesznek ellátva. A bekerülési összeg nagysága miatt szakaszos kivitelezés szükséges, illetve pályázatokat is igénybe kell venni.
2. Kossuth tér
(parkfenntartásba bevonva 5,263 m2 terület)
Zöldfelületi beavatkozást jelenlegi állapotában nem igényel. A tér közepén lévő idős vadgesztenyék sajnos egyre rosszabbul tűrik a városi körülményeket és az őket körülvevő burkolat éjszakai hővisszasugárzását. Remélhetőleg a belváros átalakításával, a Dózsa György út sétálóutcává nyilvánításával a gesztenye fák is kevesebbet kell elviselniük a környezeti ártalmakból.
3. Október 23 tér
(parkfenntartásba bevonva 5,913 m2 terület)
Zöldfelületi beavatkozást jelenlegi állapotában nem igényel.
4. Szabadság tér
(parkfenntartásba bevonva 12,612 m2 terület)
Teljes rekonstrukciójának tervezése folyamatban. A kivitelezés várható költsége csak a tervek elkészülte után becsülhető.
5. Kálvin tér
(parkfenntartásba bevonva 1,552 m2 terület)
Zöldfelületi beavatkozást jelenlegi állapotában nem igényel.
6. Bessenyei tér
(parkfenntartásba bevonva 10,315 m2 terület)
A teret 2005-ben sikerült felújítani, új Krúdy szobor került ide, sokak szerint az egyik legszebb színfoltja a városnak.
7. Benczúr tér
(parkfenntartásba bevonva 5,062 m2 terület)
Platánállományaöregedőben, folyamatos kivágásuk és pótlásuk szükséges. A tér jellegzetessége a 4 db jegenyenyár, ezek közül 2 db-ot korhadása miatt kivágtuak és túlkoros egyedekkel pótoltuk. A megmaradt 2 db-ot is rövid időn belül le kell cserélni.
8. Országzászló tér
(parkfenntartásba bevonva 3,412 m2 terület)
Zöldfelületi beavatkozást jelenlegi állapotában nem igényel.
9. Hatzel tér
(parkfenntartásba bevonva 2,050 m2 terület)
A tér felújításának tervei elkészültek, az utak ívkorrekciója kivitelezésre került. A tér tengelyébe kávéház lett tervezve, kivitelezése magántőkéből várható. A most meglévő aszfaltburkolat felbontása után a tér díszburkolatot kap, kiemelt növénykazettákkal, ivókúttal.
10. Apáczai Csere János (volt Eszperantó) tér
(parkfenntartásba bevonva 4,352 m2 terület)
A nagyforgalmú utakkal övezett tér látogatottsága minimális. A korábbi elképzelések szerint a térre körforgalmú út került volna, a lakosság ezt megakadályozta, ezért csak egy csökkentett tartalmú felújítás készült el. A járdarendszer vonalvezetése korrigálásra került, a tér öntözőhálózattal ellátott.
11. Pazonyi tér
parkfenntartásba bevonva 11,951 m2 terület)
Fákkal jól ellátott terület, egészségi állapotuk megfelelő. A környező nagy forgalom miatt látogatottsága minimális. Felújítása középtávon esedékes.
12. Nyírfa tér
(parkfenntartásba bevonva 370 m2 terület)
Jórészt burkolattal ellátott terünk. A keleti oldal japánakác sora közel áll az épülethez, sokszor kellett gallyazni. Állapotuk megfelelő.
13. Luther tér
(parkfenntartásba bevonva 1,665 m2 terület)
A Lovasszobor környezetét és magát a szobrot 2003.-ban felújítottuk. A templom háta mögötti játszótér modernizálásra szorul.
14. „Pirosház” (Irodaház) tömbbelső
(parkfenntartásba bevonva 3,481 m2 terület)
Fás növénnyel kellően ellátott terület, zöldfelületi beavatkozást csak középtávon igényel. A meglévő játszótér modernizálásra szorul.
15. Petőfi tér
(parkfenntartásba bevonva 17,610 m2 terület)
Fákban gazdag terület, a szükséges karbantartásokat elvégeztük. A tér zöldfelületében helyi védelem alatt álló fák is találhatóak. Tervek szerint a Petőfi úttal határos járda mellé kerékpárút készül, ezért a meglévő alacsony kőkerítés megszűnik.
Lakóterületi közparkok
Korányi F. u. térsége (Csaló köz – Fábián Z. u. közötti szakasz)
A nagyértékű lakóházak elkészülte után a tulajdonosok saját erőből gondot fordítottak a közterületek szépítésére. A Kalevala sétány környezetében sok olyan szórvány közterület van, amit a lakók sajátként használnak, az önkormányzat fontolóra vette, hogy ezeket gondozásba átadja az itt élőknak.
Északi Alközpont
(parkfenntartásba bevonva 29,351 m2 terület)
Növényállománya tervszerűtlenül ültetett, elöregedett, az elmúlt évek során igen sok fát kellett kivágni. A Széna tér zöldfelületi felújítása a locsolóhálózat kiépítésével együtt megtörtént.
Jósaváros
(parkfenntartásba bevonva 352,417 m2 terület)
A rendszerváltás előtti utolsó klasszikus parképítés itt történt a hetvenes évek elején. Az akkor tervszerűen ültetett fák zöme lassan eléri a vágásérett kort, a sövények egy része az elmaradt metszések miatt a felismerhetetlenségig felnőtt. Sok a puhafa, amelyek folyamatosan korhadnak. A lakosság a növényállomány egy részét a Hazafias Népfronttól kapott fákkal pótolta, az irányítás és szakértelem nélküli ültetés most bosszulja meg magát. A Jósaváros területén az aránylag egy időben elültetett fák túlnyomó többségét egyszerre kellene lecserélni, mivel egyszerre érik el a vágásérett kort.
A Robinson-domb funkciója megszűnt, érdemes újragondolni. A szakemberek azt javasolják, hogy itt egy városi szintű kaland- és vizes játszótér épüljön kiszolgáló épülettel, WC-vel, fa játszószerekkel, BMX és görkorcsolya-pályával. A nagyértékű játszótér jól illeszthető a meglévő tervbe.
Bujtos Városliget
(parkfenntartásba bevonva 220,636 m2 terület)
Az önkormányzat elkészítette és meghirdette a terület vállalkozói hasznosításba adásának kiírását, amely kiírás tartalmazza a zöldfelületi előírásokat is.
Örökösföld
(parkfenntartásba bevonva 369,145 m2 terület)
Növényzetben legszegényebb lakótelepünk, mely nem az ültetés hiányából, hanem a nagyfokú vandalizmusból származik. A kilencvenes években több száz fa lett kiültetve helyenként egymásután többször is, de a lakosság újra és újra kitördelte. Ez ellen csak túlkoros fák ültetésével lehet védekezni, ami irreálisan magas költséggel jár. A szakemberek azt javasolják, hogy az országban elsőként itt épüljön meg egy buxus- labirintus megépítését. Ez a labirintus a Buxus sempervirens (bukszus vagy puszpáng) nevű növényből alakítanák ki, mely kiválóan nyírható, sűrű zárású. Örökösföldön jellemzően sok a nyárfa, ami a nyílási időszakban okoz panaszt. A városrészre szakági tervezővel átfogó zöldfelületi rekonstrukciós tervet kell készíttetni.
Malomkert
(parkfenntartásba bevonva 122,042 m2 terület)
Fában megfelelően ellátott terület, lakossági jelzés vagy kérés nem jellemző. Jelentősebb zöldfelületi beavatkozást a közeljövőben nem igényel.
Érkerti lakótelep
(parkfenntartásba bevonva 179,893 m2 terület)
Az Állomás tér majdani átépítése után a volt Szamuely tér területén parkosítást kell végezni szaktervek alapján. Az Arany János utca a középső elválasztó sávban, valamint a járda-úttest közötti szakaszban közművel annyira telített, hogy oda fás növényt ültetni nem lehet.
Sólyom utca térsége
A területre zöldfelületi kiviteli terv készült. A szűk utcák díszburkolatot és a helynek megfelelő igényű és növekedési erélyű növényzetet kapnak. A Sólyom utca 31-33 sz. épület elé kis játszótér lett tervezve. A garázssor mellett újabb parkolók kialakítása lehetséges.
Déli Alközpont
(parkfenntartásba bevonva 16,145 m2 terület)
Fákban jól ellátott terület, egészségi állapotuk megfelelő. A fűfelületek helyenként erősen kopottak.. A Tompa M. utcán a fasorrendezést elvégezték.
Az önkormányzatot sok kritika éri az időnként elkerülhetetlen fakivágásokért. A számadatok ugyanakkor azt bizonyítják, az elkerülhetetlen vágások után minden fát pótolnak.
2003. év közterületi fakivágások és pótlások száma:
Fakivágás (db) Fagallyazás (db) Pótlás
fa (db) cserje (db)
Városüzemeltetési Kht. által 627 1078 558 1214
Egyéni (lakossági) kérelemre 204 - 942 20650
Biomonitoring rendszer - - 346 2683
ÖSSZESEN 831 1078 1846 24547
A számadatok tehát azt bizonyítják, hogy Nyíregyházára még mindig igaz az a jelző, hogy az egybefüggő terek és parkok városa. Ugyanakkor az is érzékelhető, hogy a városban zajló nagy számú építkezések miatt egyre nagyobb az igény a zöld felületekre. Az önkormányzat minden lakossági megmozdulás esetén partnere a lakossággal. Ezért ha a városlakók igénylik a szakemberek megvizsgálják a kérelmeket és igyekeznek eleget tenni az elvárásoknak.
(Városházi Sajtószolgálat)