A további célokról
Szurkolóink már többször is kifejezték örömüket a Spartacus őszi jó szereplése után. Vannak, akik a továbblépést is lehetségesnek tartják. Megemlítik, hogy a szabályok változása miatt, soha ilyen közel nem volt a csapat ahhoz, hogy kijusson a nemzetközi porondra. A Nyíregyházi Spartacus FC-t tulajdonosát Sziky Gyulát kereste meg szpari.hu. Arra kértük válaszoljon ezekre a felvetésekre.
Sziky Gyula: - Tavaly ilyenkor, amikor elkezdtük tervezni az idei gazdasági évet, és a 2008-2009-es bajnokságot, akkor két fontos szempontot kellett figyelembe venni, a szakmait és a pénzügyit.
A nyolcadik helyen teleltünk, 22 ponttal. Ez azt jelentette, hogy az öt éves programunk egyik legfontosabb pontja már teljesülni látszott Elsődlegesen azt tűztük ki célul, hogy az élvonalban stabil helyet vívjunk ki magunknak, és hosszú távra a profi osztályban maradjunk. Így elkezdődhetett a továbblépés lehetőségének tervezése. A szakvezetés egy évvel ezelőtt ismertette erről az elképzeléseit, és azok alapján erősítettünk. Két vonalon sikerült lépnünk. Az egyik a Kijevi Dinamóval kötött egyezség alapján létrejött lehetőség volt, és játékos managerekkel is felvettük a kapcsolatot. Ők hozták Nyíregyházára Mboussit és Dossot. Ramos egy harmadik eset, ő ugyanis a tavalyi mihalovcei edzőmérkőzésünk után került képbe, és mondhatnánk ott „rossz buszra szállt”. Úgy is fogalmazhatunk, hogy elcsábítottuk. Ezt ma már sem ő, sem a Spartacus nem bánja. Azt követően újabb meghatározó játékosokat is igazoltunk, gondolok Bárányosra, Apostura és Stojkovra. Ez azt jelentette, hogy a terveink megvalósításához közelebb kerültünk. Ezt a mostani helyezésünk is igazolja.
Az erősítések mást is jelentettek. A működési költségeink emiatt és a kötelezően működtetett NB III. Ligacsapatok kapcsán jelentősen megnőttek. Tavaly megvizsgáltuk a pénzügyi lehetőségeket is. Biztos volt a városi önkormányzati támogatás, az eddigi főszponzorainkkal kötött szerződések és a tulajdonosi kör által előteremtett összeg. Az látható volt, hogy ebből még nem lehet a komolyabb célokat megvalósítani.
Elindultunk, és több nagy, komoly helyi és országos céggel tárgyaltunk, és ígéreteket is kaptunk. Úgy látszott, hogy közel 200 millió forint közötti összeggel növekedhet a bevételünk. Már három éve a megyei önkormányzattal is folyamatosan tárgyalunk ehhez ebben az évben óriási reményeket füzünk.
Viszont megyei és városi vállalkozási szférától nagyon kevés támogatást kaptunk. Hiányzik az összefogás, pedig csapatunk támogatói egy olyan márkát segítenek, mely megyénk és városunk hírnevét jelenleg hazánkban, későbbi elképzeléseink szerint, nemzetközileg is öregbítheti. Mindezek miatt hitelt kényszerültünk felvenni júliusban, a működési keretünk biztosítására.
Közben kiderült, hogy ha szakmai téren sikerül tovább lépni, akkor a jövő évtől nagyobb esélyünk van kijutni a nemzetközi porondra, ami a távolabbi céljaink közt szerepelt. Mivel várhatóan a két legerősebb magyar klub a DVSC és az Újpest osztozik a bajnoki és a Magyar Kupa elsőségeken, ez nagy valószínűséggel azt jelenti, hogy a bajnokság negyedik helyezése is kupaszereplést tesz lehetővé. Ez a mostani helyezésünk alapján már nem álom, hanem egy elérhető cél.
Ennek megvalósításhoz szükségünk van a bevételeink növelésére. A megyei önkormányzattól van egy korábbi ígérvényünk a támogatásra. Megvalósulhatna az elképzelésünk, és a korábbi gyakorlat, hogy a Spartacus a város és a megye összefogásával léphessen előre. Nem kivitelezhetetlen ez. A kultúra, színház, színházi rendezvények esetében vagy sportlétesítmény működtetésében már két évtizede működő gyakorlat. Seszták Oszkár a megyei közgyűlés elnöke ígéretet tett arra, hogy a soron következő november 27-ei megyei közgyűlésen a képviselők elé terjeszti a kérésünket, melyet mi november 8-án prezentáció keretében eléjük tártunk, majd levél és mozgókép formájában kiküldtünk a közgyűlés tagjainak. Reméljük, hogy a megyei önkormányzat mind számunkra és a városi és megyei focikedvelők számára is kedvező döntést hoz.
Ha ez megvalósul, akkor kitűzhetjük az említett célt. Ha nem kapunk támogatást a megyei önkormányzattól, akkor szerényebb célokat kell választani, és a jelenlegi játékos keretünket sem biztos, hogy indokolt megtartani.