Extra motivációt kell bevetni
- Az edzői munka nagyon összetett szakma. Az edzőnek pszichológusnak és pedagógusnak kell lennie. Az edzőnek fel kell készíteni a csapatot fizikailag a következő meccsre. A taktika mesterének kell lennie, aki kialakítja a következő találkozóra a leghatásosabb harcmodort. Szükséges a focigyakorlat, ami megalapozhatja mindezt. Mi ezekből a legfontosabb?
- Ez mind együtt. Hogy milyen arányban az érdekes kérdés. Szerintem az segít, ha valaki labdarúgó volt. Hogy milyen szinten űzte a játékot az is esetleg. Főként azért, mert minél jobb csapatokban játszik az ember annál inkább jobb játékossal és edzőkkel találkozik. A korábbi edzőimtől meg lehet tanulni, hogy mit lehet jól csinálni, mit nem szabad csinálni? Azt gondolom segít, ha valaki labdarúgó volt. Az is fontos, hogy melyik országban dolgozik az edző. Angliában például menedzser típusú edzők vannak, egy Fergusonnak lehet, hogy nincs sok gyakorlata a koordinációs és gyors erőfejlesztési edzésekben, nekem kell hogy legyen. Nem azért, mert jobb edző lennék, hanem azért, mert nálunk még nincsenek a csapatoknál erre a munkára specializálódott szakemberek. Ezt tapasztalva az edzői munkának ebbe a részébe még jobban beleástam magam, mert nálunk a vezetőedzőnek kell a részletekre is odafigyelnie. Egyre több ismeretet gyűjtöttem ezekből a felkészítési módszerekből. Az teljesen természetes, hogy az edzőnek pszichológusi és pedagógusi feladatai is vannak. Ehhez nálunk Magyarországon még egy plusz feladat is járul. A motivációval is foglalkozni kell. Én születetten olyan vagyok, hogy akár játékosként, akár edzőként is visz előre a magam elé kitűzött cél, az eredményesség, a siker elérése. Magyarországon állandóan motiválni kell a játékosokat, edzésre, mérkőzésre. Egy darabig úgy voltam, hogy aki nem akarja nem csinálja, de rájöttem, hogy nekem kell alkalmazkodni a közeghez. Meg kellett tanulnom, hogyan lehet motiválni a játékosokat. Sokszor extra motivációt kell bevetni, azért, amit alapból teljesíteni kellene. A játékosnak minden percben minden idegszálával erre a feladatra kell figyelnie, csak akkor tudja a maximumot nyújtani. Ez külföldön természetes.
- A motiváció mellett a büntetés is alkalmazható?
- Nem, nem igazán jó megoldás. Azt mondják a büntetés a pedagógia csődje, és ez nagyon igaz. Ha büntetésre kényszerülök, akkor már hibáztam. Nekem kell olyan módszert találnom, hogy ne kelljen büntetni, és akkor nagyon jól végzem a feladatomat.
- Csütörtökön elkezdődik a felkészülés van már kialakult elképzelése arról, hogy milyen játékrendszerben játszik majd a Szpari?
- Természetesen van elképzelésem, de azt mindig a játékosállomány határozza meg. Egy szövetségi kapitány más helyzetben van, kitalál egy játékrendszert, és aztán háromszáz játékosból a legmegfelelőbbeket kiválaszthatja ehhez. Klubedzőként másképpen működik, általában mindig van egy mag, amihez alkalmazkodni kell. Van persze, mikor kicserélődik az egész csapat, mint tavaly Újpesten, olyankor más a helyzet. Itt ez most Nyíregyházán nem fog bekövetkezni. De kell egy pár nap hozzá, hogy felmérjem milyen típusú játékosok vannak. Más helyzet az ellenfél edzőjeként ismerni őket, az igazi ismerkedés még előttünk áll.
- Tavasszal pontrúgásokból nagyon sok gólt kaptunk, pont az Újpesttől is, emiatt nagyon sok pontot vesztettünk. Fogunk ebben javulni, illetve a pontrúgásaink veszélyesek lesznek?
- Ahhoz kell egy kapus. Kell védő típusú játékos, gyakorlás és koncentráció. Rúgni nehezebb.
- Azért is kérdeztem, mert a szurkolók reménykednek abban, hogy pontrúgásokból több gólt szerezhetünk.
- Ahhoz egy dolog kell: egy nagyon jó rugó. Ha nincs jó rugó játékos, akkor hiába koreografáljuk a legszebb érkezéseket, az egész nem lesz sikeres. Ha már tudom, hogy ebben a csapatban van ilyen rugó vagy sem, akkor megtudom mondani a szurkolóknak, hogy várhatók-e ilyen gólok.
- Nem sok idő van felkészülésre. Hogyan lehet teljesíteni az elvárásokat?
- Én edző vagyok, ez a feladatom. Minél magasabb szinten edzősködik az ember annál gyorsabban kell teljesíteni, hiszen itt nincs idő semmire. Mellébeszélés, hogy majd egy félév vagy egy év múlva… Nekünk 25-én vagy 26-án kezdődik a bajnokság. Addig egy működőképes csapatot kell csinálni. A felkészülési meccsek eredményei még nem fontosak, az első bajnoki mérkőzésen kell nyerni.
- Mit kell ehhez az edzőnek adni?
- A maximumot. Nagyon sok munkánk lesz. Nagyon fontos a közeg. A klubvezetés. A szakmai stáb, hogy mi mennyire tudjuk arrafelé irányítani a játékosokat, amerre kell. Itt nincs kifarolás. Aki ezt nem érzékeli, azt félre kell sodorni.
- Még nem is teljes a keret, ami további nehézségeket jelenthet.
- Ez egy természetes folyamat, nem tizenhat éves gyerekeket fogunk beépíteni a csapatba, lesznek köztük rutinos játékosok, lesznek fiatalok, posztra fogunk igazolni az elkövetkező napokban.
- Milyenek az első nyíregyházi benyomásai?
- Nagyon sokat dolgoztunk az első nap azért, hogy a kezdésre rendezzük a dolgokat. Azt tudom, hogy Nyíregyháza nagyon kellemes város, bár lehet, hogy kevés időm lesz a nézelődésre. A stadionban biztos többet leszek. A pálya lehetőséggel vannak gondjaink. Az lenne az ideális, ha a stadionban csak egyszer egy héten, a meccs előtt edzenénk, de sajnos ez nehezen biztosítható. De keressük a lehetőségeket, hogy hol gyakorolhatunk füves pályán.