Háromszázadszor is Szpari

Háromszázadik bajnoki meccsére készül a Spartacus néven szereplő nyíregyházi labdarúgó csapat az élvonalban, a szombati eseményen a Siófokot fogadjuk.
Nyíregyháza Spartacus FC – BFC Siófok
Soproni Liga, 2. forduló
Augusztus 2. szombat, 20.00, Nyíregyháza, Városi Stadion
Vezeti: Sulyok Gergely, asszisztensei: Varga Zsolt dr., Kelemen Attila

Az első élvonalbeli meccsre még 1980 őszén került sor (NYVSSC). A másodosztály bajnoka Temesvári vezénylésével, a DVTK ellen debütált, húszezer néző előtt, a nyíregyházi Városi Stadionban. Az első meccs sikert hozott, 2-0-ra nyert a Szpari. Az első gólt Kozma József szerezte, a másodikat Cséke György. Ha már a góloknál tartunk a háromszázadik NB I-es gólját is megszerezheti a Spartacus szombaton a Siófok ellen.
A statisztikánkban azok a mérkőzések és gólok szerepelnek, amelyek a bajnokság végső eredményét jelző tabellákban is benne foglaltatnak. Két meccsnek csak eredménye van, mindkettő győzelmet jelentett a Szparinak. Az egyiket Siófok ellen szereztük (1999. ősze), a másikat tavasszal a Sopron ellenében. Nem szerepel a statisztikában a Szeged ellen játszott mérkőzés (1999.), amelynek eredményét utólag törölték. A DVTK elleni 7-2-es eredmény (1984.)góljai sem szerepelnek az elszámolásunkban, mivel azt 0-0-al kettős vereséggel „ismerték el” a tabellán, ami sajnos a kiesésünket jelentette.
A századik meccset Győr ellen 1983-ban láthattuk, a Szpari a Sóstói úton 2-2-öt játszott.
A kétszázadik bajnoki 1999 őszén volt, 1-0-ra nyert az Őze csapat a Kispest ellen. A gólt Baranyi szerezte.
A Nyíregyháza Spartacus 2003-ban lépett a korábbi Szpari örökébe, amikor megszűnt a Nyírség Spartacus FC. A húsz évvel ezelőtt Hardware SE néven alakult gárda –később Kertváros, majd Nyíregyháza Kertváros néven szerepelt- a szparis hagyományok ápolását is vállalta 2003-tól.
Ekkortól Nyíregyháza Spartacus FC a klub neve. Megalakították a Szpari Lovagrendet, amelynek a csapat korábbi focistái, vezetői és segítői lehetnek a tagjai.
Nyíregyházi együttes a tizenegyedik alkalommal vág neki az NB I-es bajnokságnak. Bár a klub megnevezés többször változott, a Spartacus név minden nyíregyházi élvonalbeli együttest fémjelzett. Akárcsak a hagyományos piros-kék mezszín.
A tavalyi évben idegenben használt sárga mezszín, a Kertvárostól örököltük. Az idei évben az idegenbeli mezünk fehér színű lesz, ha nem használhatjuk a piros-kéket.

A két csapat az élvonalban hétszer találkozott eddig. 1999. őszén a Szpari 3-0-s gólkülönbséggel játék nélkül megkapta a három pontot, és a tavaszi meccset is Nyíregyházán játszottuk. A pályán is 3-0-ra nyertünk Nagy Sanyi, Dican és Csernijenko góljaival. A másik három hazai meccsünkön 3-1-re, 3-2-re, 2-0-ra nyertünk.
Siófokon két találkozó döntetlen volt (0-0, 1-1), 2007-ben Szilágyi góljával nyertünk 1-0-ra.
A legutóbbi hazai meccs jegyzőkönyve:

Nyíregyháza Spartacus FC – BFC Siófok 2–0 (2–0)

Soproni Liga, 25. forduló, 2008. április 26.
Városi Stadion, 3500 néző, vezette: Iványi Z. (Medovarszki J., Vári)
Nyíregyháza Spartacus: Lazareanu – Zaleh, Ambrusz, Mboussi, Perényi – Ramos – Miskolczi (Nagy D., 81.p.), Zabos (Vukadinovics, 63.p.), Lippai, Granát (Hegedűs T., 76.p.) – Dosso
Klubmenedzser: Révész Attila
BFC Siófok: Hegedűs L. – Horváth A., Sütő, Tusori, Miklósvári – Homonyik (Bonifert, 67.p.), Köntös (Horváth B., 78.p.), Popovic, Melczer – Basara (Magasföldi, a szünetben), Gajda
Vezetőedző: Aldo Dolcetti
Gól: Dosso10. p., Miskolczi 42.p.
Sárga lap: Forgács 65.p.