Ígéretből már van sok…

Révész Attila a csapat anyagi helyzetéről nyilatkozott honlapunknak.

- A klub vezetői az elmúlt hetekben többször is jelezték, hogy a működési költségek finanszírozása nem biztosított. Ezzel kapcsolatban sokféle híresztelés lábra kapott. Vannak, akik  a klub jövőjét féltik.

- A legfontosabb, amit előre kijelentek a tulajdonosok és a menedzseri kör biztosítja a feltételeket, hogy ezt a bajnoki évet befejezzük. Ugyanakkor a problémákat is szeretném elmondani.

Jelenleg a csapatnak egy nagy támogatója van, Nyíregyháza Megyei Jogú Város Önkormányzata. A város a klub költségvetését meghatározó összeggel támogatja, ezért itt is köszönetet kell mondani Nyíregyháza polgármesterének Csabai Lászlónénak. Emellett ne feledkezzünk el a többi támogatónkról se, akik ha nem is ekkora nagyságú összeggel támogatnak, de a működésünkhöz elengedhetetlen a segítségük, amire rendszeresen számíthatunk. Vannak köztük kisebb-nagyobb vállalkozók is, akik még ellentételezést sem nagyon kérnek, de szeretik a Szparit.

A nyíregyházi klub költségvetése most is a kisebbek közé tartozik a Soproni Ligában. Az idén a tervezetnél hatvan-száz millióval kevesebb pénzt kaptunk. Ez azt jelenti, hogy el kellett küldenünk játékosokat, és további takarékoskodásra is szükség lesz tavasszal. Ha rendszeresen számíthatnánk erre a plusz összegre, akkor nem kellene rendre új csapatot építeni, és valóban megcélozhatnánk a mostaninál is jobb szereplést.

 

- Mennyire voltak komolyak ezek az ígéretek?

- Két csoportra bontanám a támogatókat. Az egyik csoportban vannak az önkormányzatok. Nyíregyháza támogatja a klubunkat. A megye is támogatta a Spartacust egészen 2000-ig. Mi egész évben azon dolgoztunk, hogy ezt a kapcsolatot felújítsuk. Fülöp úrtól korábban már konkrét ígéretet kaptunk, hogy segíteni fogják a klubot. Az új elnökkel is felvettük a kapcsolatot. Seszták úrral való találkozás után, a javaslatára, készítettünk egy prezentációt, amire a megyei önkormányzati  képviselőket meghívtuk.

A megyei képviselőknek elmondtuk, hogy két fontos érv is szól a csapat támogatása mellett. A Spartacus a megye focikedvelő lakóinak a csapata, a megye hírét-nevét is képviseli. Nagyon sokan jönnek a megyéből is a mérkőzéseinkre.

A másik, az utánpótlás kérdése. Nyíregyháza önkormányzata tartja fenn a Nyírsuli utánpótlás bázist, hamarosan akadémiát is működtetni fog. Az utánpótlásból kikerülő labdarúgók többsége a megyei fociban kap lehetőséget, ott folytatja pályafutását. Az NB II-es, NB III-as és megyei I. osztályú csapatokban -szinte kivétel nélkül mindegyikben- játszanak a Nyírsuliban nevelkedett focisták. Ahhoz, hogy az utánpótlásbázisunk továbbra is ilyen erős legyen, szükséges, hogy működjön egy élvonalbeli együttes is.

A korábbi ígéretek alapján hatvanmilliós támogatásra számítottunk a megyétől. Mi ezt sem kérjük ingyen. Kidolgoztunk egy ellentételezést. Háromezer bérletet kap a megyei önkormányzat. Ezt ők eloszthatják a megye 229 települése között. Egy-egy településnek 10-15 bérlet jut, amit a helyi fociklubokon keresztül vagy a polgármesterek döntése szerint juttatnak el a szurkolókhoz.

A prezentációt megtartottuk, Seszták Oszkár elnök úr nyilatkozata alapján arra számítottunk, hogy a közgyűlés elé viszi a kérést. Szomorúan tapasztaltuk, hogy a következő közgyűlésen nem foglalkoztak az üggyel. Nem vették napirendre, de még arra sem méltatták a kérésünket, hogy a képviselők elé tárják. Az idén még lesz egy közgyűlése a testületnek, de információink szerint most sem kerül felvetésre a kérésünk. Az elnök úr fogadni sem tudja már klubunk képviselőit ebben az évben.

 

- Milyen ígéreteik voltak még?

- Több nagyobb helybeli vállalkozás tett ígéretet. A Kevíz 21-el is tárgyaltunk. Elmondták egy nagyobb megrendelés előtt állnak. Ha megkapják a munkát, akkor biztosítva látják a saját gazdálkodásukat, és támogatják a klubunkat 15 millió forinttal. A munkát megkapták, már el is kezdték az építkezést, de a támogatásból eddig nem lett semmi.

Hasonló nagyságrendű összeggel támogat minket az OTP. Ők több éve pontosan teljesítik ígéretüket, de most a pénzpiaci válság miatt náluk is megszorítások vannak. Óvatosabban költenek, ígéretük szerint februárban számíthatunk a pénzre. Most ismét kölcsönt kell kérni, hogy kifizessük a játékosaink decemberi fizetését.

 

- Mit tehetnek most?

- Mint mondtam, ha takarékos gazdálkodással is, de befejezzük ezt a bajnoki évet. A jövőben viszont nem fogunk az ígéretek alapján tervezni. Ígéretekből már van sokszázmillió forintnyi. Ami természetesen azt is jelenti, hogy nem tűzhetünk ki magasabb célokat. Most tervezzük a 2009-es gazdasági évet. Ezért fontos tudnunk, hogy milyen bevételekre számíthatunk.