Szentes Lázár válaszol

Szentes Lázárnak a fórumozóink kérdésére adott válaszait olvashatják.

Mivel én a csapat vezetőedzője, és nem a szurkolója vagyok – sajnos – nem írhatok olyan kendőzetlenül, mint a fórumozók. Hiába van a feltett kérdések mindegyikére pontos és hiteles válaszom, azok egy részét maximum négyszemközti beszélgetés keretében lehet kifejteni.

Ha valaki ezt nem érti meg, akkor biztos, hogy nem felelősen gondolkodni képes felnőttről

van szó. Ennek tükrében olvassák és értékeljék a mondanivalómat.

 

 

Mint ahogy – Jóember – is utalt rá, mindenkit az elmúlt félév értékelése érdekel, ezért ez lesz a vezérfonal és ebbe fogom beleszőni a többi, itt megválaszolható kérdést.

 

NB I-es edzőként természetesen jól ismerem az egész mezőnyt, így egy csapathoz kerülve (jelen esetben Nyíregyháza) már előzetesen is van elképzelésem a rendelkezésemre álló játékosokról. Magától értetődik, hogy az együtt eltöltött idő változtat a kívülállóként kialakult véleményen,  mint tudjuk : lakva……

Ennek függvényében lecseréltük a kapusokat :

Lazareanu és Illyés helyett Vojinovic és Dénes érkezett.

Elment : Úr, Odrobéna,Éles, Hegedüs, Szilágyi

Leigazoltuk : Bogdanovics, Andorka, Homma, Kiss Z., akik az itt maradt játékosokkal együtt a felkészülés után olyan csapatot alkottak amelyik a bajnokságban 5 forduló után a következő mutatókkal rendelkezett :

 

4. Nyíregyháza  5   2  2  1  10:5   8 pont.

 

Ez az eredménysor véleményem szerint elfogadható volt és akkor is ugyanolyan 4-2-3-1-es játékrendszerben játszottunk, mint az azt követő 10 sokkal sikertelenebb bajnoki mérkőzésen.

Ez egyben válasz  Company , Tifoso, Rooney NYSFC és Milos Janics2 felvetésére miszerint egész ősszel nem működött ez a rendszer és egész ősszel nem volt érdemes meccsre járni Nyíregyházán.

Természetesen ennyivel elintézni ezt a kérdést nem lehet, ezért rövid és remélem világos statisztikai alapú elemzéssel támasztom alá a véleményemet :

Az ősz folyamán 32 gólt kaptunk. Ebből 10 – ami nagyon sok -  (4 11-esből, 4 szögletből, 2 szabadrúgásból) esett rögzített játékhelyzet után , ami nehezen vezethető vissza valamilyen játékrendszerre. Marad 22 akciógól, ami már egy kicsit másképp néz ki. A 22 akciógólból 5 esett mezőnyjáték utáni beadásból, ami már utalhat a játékrendszer széleken való sebezhetőségére, de ugyanúgy a védők egyéni képességeire is.

A 32 gólból 10 FEJES !!! – NAGYON SOK - .- Company – lesz változás.

Végül : gondolom azzal mindenki egyetért, hogy egy kiállítás borít minden rendszert.

 

A bajnokság során 5 kiállítás történt a csapatunkból és emberhátrányban 8 gólt kaptunk!

 

 – Sündisznócska – természetesen gyakoroljuk az emberelőnyös és emberhátrányos

szituációkat, de az adott mérkőzés mindig más játékhelyzeteket hoz, amikre nagyon nehéz edzésen felkészülni.

 

Más játékrendszerre való átállás azért nem volt lehetséges, mert a rendelkezésre álló játékosokra szabtam a felállási formát. Egyébként sem a különböző rendszerek nyerik a mérkőzéseket, hanem a JÁTÉKOSOK és az őket felkészítő EDZŐK (plusz infrastruktúra,

hagyományok, társadalmi közeg, szurkolók!).

Ez a két alaptényező nagyon szoros összefüggésben van és egyik sem működik a másik nélkül! Még a világ legjobb labdarúgói is csak vasárnapi hobby-kickerek (természetesen túlzás, de kifejező hasonlat) edző nélkül, viszont lehetsz a legzseniálisabb edző, ha nincsenek meg az  ADOTT FELADAT megoldásához szükséges KÉPESSÉGű játékosok, hosszú távon biztos belebuksz (sokszor rövid távon is).

 

Valami azonban valóban történt, hogy ezek után a csapat eredményessége meg sem közelítette az első 5 fordulóét :

A döntő tényező az volt, hogy egy kialakult és működő csapatból elvitték az alapember Stoikovot és a nagyon várt Ramost, aki a máig be nem töltött hiányposztunkon (gyors, mozgékony labdaszerző, védekező középpályás) szerepelt volna.

Normál esetben ez még nem okozhatott volna ekkora törést, de ezek után játszottunk sorrendben a Debrecennel, a Videotonnal, az Újpesttel és az ETO-val, a bajnokság 4 legerősebb csapatával. Szoros, kiállításokkal, tizenegyesekkel tarkított meccseken mindegyiket elveszítettük!

 

Ez teljes mértékben elbizonytalanította a játékosokat és sajnos engem is, mert belementünk 5  játékos (Czanik, Bölcsföldi, Szélpál, Márkus, Kovács Z ) leigazolásába, ami nem volt kellően átgondolt és csak a létszámot duzzasztotta fel, de nem hozott minőséget a keretbe. Egyértelműen hibás döntés volt, mert szezon közben lehetetlen ennyire különböző edzettségi állapotú játékosokat ilyen rövid idő alatt közel azonos szintre hozni.

Ez volt egyben a válasz – Guru – egyik kérdésére is.

 

A Kecskemét elleni döntetlen fékezni látszott a zuhanást, de a Diósgyőr elleni hazai döntetlen utáni Lombard Pápa mérkőzés második félideje mindenkinél „kiverte a biztosítékot” és az 5 játékossal, mentve a menthetőt, szerződést bontottunk.

Ezután következett a Honvéd elleni hazai meccs, melyen rengeteg helyzetet, sőt büntetőt is kihagyva vereséget szenvedtünk. A csapatépítési koncepció kudarcának következményeként újabb 2 játékos távozott – köztük Bogdanovics – akit én hoztam ide, én neveztem ki csapatkapitánynak, és aki a kezdeti jobb teljesítmények után végül is nem tudott megfelelni annak a szerepnek amiért ide hoztam. Nem tudott vezéregyéniség lenni sem a pályán, sem a pályán kívül. Chica_szparista és Guru valószínűleg most azt mondja, hogy akkor az is menjen, aki őt idehozta, de a tulajdonos és a klubvezetés ritka lojalitást mutatva nem lépett ki mögülem, hanem a keretcsökkentés után az új csapat kialakítását is rám bízta.

Válaszolva – Guru – felvetésére, érzek magamban annyi erőt és képességet, hogy ezt megvalósítsam és ezek mellett azért sem mondtam le, mert a csapat NB I-ben tartásával akarom meghálálni a bizalmat.

A Haladás és a ZTE elleni nagyon kínos vereségekkel fejeztük be az őszt, melyek pontosan jelezték, hogy vezéregyéniség nélküli, bizonytalan, néha hitehagyott, durva egyéni hibák, szerencsétlen játékvezetői ítéletek által is sújtott csapattá váltunk.              

A fentiek adnak választ  Guru, Kruti, Poli14, Chica_szparista: és Drukker26 felvetésére, hogy miért nem tudunk meccset nyerni, miért nem tudjuk az előnyünket megtartani és mire vezethető vissza a játékosok formahanyatlása.                               .

 

Fellinimessi véleménye (mely szerint a csapat szinte mindig 4 támadóval játszva, felvállalta a támadószellemű játékot) nem csak abból a szempontból érdekes, hogy teljesen különböző Mikibá véleményétől, hanem azért is, mert ez tényleg nem pontozásos sportág, itt elsősorban a rúgott és a kapott gólok számítanak. Nekem a csapajáték szórakoztató szerepe is fontos, ami semmiképpen sem szűkül le csak az eredményességre. Viszont eredmény nélkül nincs igazi szórakoztató élmény. Mindig e két alaptényezőt kell összhangba hozni, de végítéletet mindig a szurkoló hozza meg azzal, hogy megvásárolja a belépőjegyet vagy sem.

 

Guru, Drukker26 és Sündisznócska is említi a pontrúgásokat. Sokat (minden relatív) gyakoroljuk, de 2 alapvető feltételnek kell megvalósulnia, hogy eredményes legyen bármilyen variáció :

  1. elengedhetetlen min. 1 olyan játékos, aki oda rúgja a labdát ahova kell
  2. legalább 2 olyan játékos kell, aki fejelni is tud és oda érkezik ahova kell

 

Chica_szparista és részben Dlaci felvetésére :

Batizi-Pócsi Balázs 17 !! éves, az első osztály egyik legfiatalabb játékosa! Bárcsak lenne még 5 ilyen tehetségű saját nevelésű játékosunk, akkor nem kellene az örök témát :

légiósok helyett magyar fiatalok játsszanak - feszegetni. Őt fokozatosan kell felépíteni, nagyon nagy odafigyeléssel kell adagolni számára a terhelést.

Mellette Varga Krisztián fejlődött nagyon sokat.

 

Guru kérdezte, de mindenkinek (nekem a legjobban) fáj a Magyar Kupa kiesés. 

Egyáltalán nem vettük félvállról a találkozót. Bármelyik NB III-as csapatot le kell tudni győzni egy NB I-es játékosokat is felvonultató csapatnak (teljesen függetlenül attól, hogy

A-nak,B-nek vagy Zs-nek hívjuk).

Nem véletlen, hogy az akkor pályára lépett csapatból 4 játékos már nincs a klubnál.

 

Természetesen lesz változás a keretben, szinte minden posztra igazolunk játékosokat.

A magyar piacon nagyon kevés elérhető, azonnal erősítést jelentő labdarúgó van, ezért nagyrészt csak külföldiek jöhetnek szóba.

 

-Mmm - A Liga Kupa meccseken is lesznek próbajátékosok és bízom benne, hogy olyan keretet sikerül a tavaszra összeállítani, mellyel sikerül a csapatot az NB I-ben tartani.

Böőr Zoltán rehabilitációja rendben folyik, de azt most még nem lehet megmondani, hogy mikor lehet rá számítani.