Nyírbátor testvérvárosai

Nyírbátor az elmúlt években több környező országbeli, és hasonlóan gazdag kultúrával rendelkező várossal kötött testvérvárosi szerződést.

Szilágysomlyó (Simleu Silvaniei)

 

A romániai Szilágysomlyó és Nyírbátor város megállapodásban rögzítette gazdasági és kulturális együttműködését, melyet 1997. szeptember 28-án kölcsönösen írtak alá.


Közös céljok:

-erősíteni a kölcsönös együttműködést a kultúra és a sport területén, iskolák közötti kapcsolattal, diákcserékkel, szakmai továbbképzések szervezésével, sportszakemberek, sportolók és csapatok cseréjével.
-támogatni mindkét fél nyelvtanulását az oktatási intézményekben és azon kívül.
-fejleszteni a kölcsönösen előnyös gazdasági együttműködést, különösen az ipari-, kereskedelmi ágazatban, valamint helyi szinteken is támogatni a vállalatok közvetlen együttműködését.
-kiemelten együttműködni a környezetvédelem terén, a környezet egyensúlyát károsító okok megelőzésében, ezzel kapcsolatos stratégiák kidolgozása és alkalmazása.
-kölcsönös részvétel az országokban rendezett kiállításokon és vásárokon.

 

Nagykároly (Carei)

 

A romániai Nagykároly város és Nyírbátor a kölcsönösen kialakult baráti együttműködést, a szerződő városok az alábbi területen kívánnak együttműködni:

- Nyírbátor és Nagykároly történelmi, kulturális és gazdasági értékeinek megismerése,
- a városok lakói közötti barátság kialakítása, fiatalok csereüdültetése, kulturális és sportrendezvények tartása, azokon való részvétel,
- kapcsolatteremtés iskolák, művelődési intézmények, egyházak, gazdasági és társadalmi szervezetek között,
- különös jelentőséget tulajdonít mindkét fél a kulturális hagyományok ápolásának,
- különös jelentőséggel rögzítették a Vállaj-i határátkelőhely megnyitása érdekében a kölcsönös együttműködést, mely 2004-ben eredménnyel járt.

 

Nagyszőlős (Vinogradív)

Az ukrajnai Nagyszőlős és Nyírbátor város megállapodásban rögzített együttműködés kiterjed a gazdasági ágazatra, a környezetvédelemre, az oktatás és egészségügy területére, a művelődés, a sport és turizmus területére.

 

Gazdasági célok:
- a határmenti együttműködés a PHARE CBC kisprojekt programjaiban való kölcsönös részvétellel
- vállalkozók képviselőinek konferenciák, találkozók, szemináriumok szervezése
- export-import kapcsolatok kölcsönös fejlesztése

 

Környezetvédelmi célok:
- a környezetszennyeződés elkerülését célzó programok kidolgozása, növényi- és állatvilág védelmének koordinálása, az ilyen intézkedések végrehajtásában való együttműködés.

 

Oktatás:
- az oktatási programok és projektek keretein belül tapasztalatcserék szervezése, tanulói versenyek és olimpiák megszervezése és lebonyolítása, oktatási intézmények közötti együttműködés.

 

Egészségügy:
- szakmai tudományos konferenciák szervezése, információcsere működtetése, a járványügyi helyzetre vonatkozóan egészségügyi intézmények közötti kapcsolatok kialakítása.

 

Művelődés-, Sport- és Turizmus:
- közös kulturális-, sport- és turisztikai rendezvények szervezése,
- művészeti csoportok csereelőadásai,
- képző- díszítő és művészeti alkotások kiállításainak megszervezése,
- könyvtárak, múzeumok együttműködése, a kulturális és történelmi műemlékek felújításával,
- együttműködés az agro-, vizi-, falusi- és zöldturizmus fejlesztésében.

 

Rawa Mazowiecka

A lengyel város és Nyírbátor város együttműködésének célja a városok lakói közötti barátság kialakítása, fiatalok cserelátogatása (üdültetése), kulturális és sportrendezvények tartása.

Kapcsolatteremtés oktatási intézmények, kulturális csoportok, civilszervezetek, egyházak, gazdasági- és társadalmi szervezetek között.

 

Az együttműködés fő színterei:

Oktatási- nevelési intézmények közötti diákcsere, tapasztalatcsere, szakmai képzések révén.
Polgármesteri hivatalok oktatás-irányítási, tanügyi igazgatási kérdésekben.


Közművelődési csoportok kulturális együttműködése, bemutatók során, valamint egymás népi, nemzeti hagyományainak megismertetése - esetleg megtanulása - során.


Szellemi- történelmi értékek bemutatása kiállítások, tárlatok, előadások, konferenciák szervezésével.

 

Grodno

Az ukrán város 2004-ben ünnepelte fennállásának 875. évfordulóját. A város történelmi központja megőrizte az európai városépítészet középkori elrendezési szerkezetét. Városuk egyedülálló büszkeségeként tartják számon a fennmaradt királyi rezidenciákat.

 

A királyi város és a Recs Poszpolita székhelyének státuszát, Grodno a XVI. század 80-as éveiben, Báthory István király alatt szerezte meg, és szépsége vetélkedett az akkori idők legjobb európai városaival.

 

A város vezetése féltve őrzi történelmi és kulturális örökségét. A város egykori nagyságának visszaállítása céljából a történelmi műremekek újjáélesztésére és felújítására programokat dolgoznak ki és valósítanak meg.

 

[Forrás: nyirbator.hu]

 

Nyírbátor Online

Szólj hozzá a fórumon! MCOnet Fórum