Sikeres évet tudhat magáénak Heizer György - Tábornok lett életútja elismeréseként - Nyírbátor

Nyírbátor -
Kellemes évet tudhat maga mögött Heizer György, a Nyírbátori Határőr Kerület nyugállományú parancsnoka. Az idén töltötte be jó erőben, egészségben, szellemi és fizikai frisseségban 75. születésnapját. Ebből az alkalomból Béndek József altábornagy a Határőrség országos parancsnoka festményt ajándékozott részére.

A Nyírbátori Határőr Igazgatóság eddig két fős – az igazgatóság jelenlegi vezetője mint aktiv határőr dandártábornok Szepesi István, valamint elődje Seres József nyugállományú határőr dandártábornok alkotta tábornoki kara pedig immár három tagúra bővült.

-„ A Magyar Köztársaság elnöke életútja elismeréséül az 1956-os forradalom és szabadságharc, valamint a Köztársaság kikiáltásának 17. évfordulója alkalmából nyugállományú határőr dandártábornokká nevezte ki Heizer György nyugállományú határőr ezredest.” - szól a hír. Ami pedig mögötte van, az 1931. augusztus 26-án kezdődött egy szegény paraszti családban, amikor Heizer György megszületett. Szülei négy gyermeket neveltek fel. Rajta kívül már csak húga él, akivel napi a telefon kapcsolat, de sűrűn meg is látogatják egymást.

A fiatalembert mindig vonzotta az egyenruha. Nem csoda, hogy a második nagy világégés utáni sok felhívás a katonai pályára megfogta lelkét. Az ifjúsági mozgalomban tevékenykedett, az ő javaslatukra vonult be 17 évesen Esztergomba a honvédséghez. Egy év előkészítő után 1949-ben már Pécsett a Dózsa gyalogostiszti iskolán volt. Ez volt az első nagyobb létszámú új tiszti évfolyam. 1950. szeptember 29-én avatták hadnaggyá. Méghozzá az első kétszáz határőr hadnagy egyikévé.

Az orosházi kerület gyulai portyázó század parancsnokának helyettese lett. Végigjárta a fiatal tiszti pálya teljes vertikumát. Volt alegységnél, FEP-en, szolgált törzstisztként. Állomáshelye volt Orosháza, Szeged, Kiskunhalas. Innen iskolázták be 1953-ban egy évre zászlóaljparancsnoki tanfolyamra. De ’54 –ben már a zalaegerszegi kerületnél találjuk, mégpedig a szombathelyi zászlóalj törzsfőnöki beosztásában. Két évig látta el ezt a posztot, amikor a megalakuló Szombathelyi Határőr Kerület kiképzési alosztályára kerül főelőadónak.
Előljáróinak tervei voltak vele, a Szovjetunióban lévő Frunze Katonai Akadémiára akarták beiskolázni. El is kezdte ötöd magával az egy éves orosz nyelvi előkészítő tanfolyamot, de időközben megalakult Budapesten a Zrínyi Miklós Katonai Akadémia. Mind az öt nyelvtanfolyamost áttették az akadémiára, amelyet 1964-ben végzett el. Vidékre szeretett volna kerülni, vissza Orosházára, de előljárói másként látták jónak. A Határőrség Országos Parancsnokságára, a Hadműveleti Osztályra helyezték. Sok munkát adott neki a nehéz, de nemes és szép feladat: ő volt a déli határszakasz iránytisztje.

Új fordulatot hozott életében az 1970-es esztendő. A Nyírbátori Határőr Kerületparancsnokságra helyezték törzsfőnöki beosztásba, de 1971 végén negyven évesen már ő a kerületparancsnok. Ezt a magas beosztást egy híján húsz esztendeig töltötte be, 1990 április 1-el vonult nyugállományba.

Családi életében törés volt, amikor első feleséét elvesztette. Egy gyermekük szintén határőr tiszt lett, ma már ő is nyugállományú. Az özvegyen maradt főtiszt nem hagyta el magát. Az élet is besegített neki, amikor egymásra találtak második feleségével Jolikával, akivel 1984 óta élnek boldog házasságban.

Büszke 14 kitüntetésére, közte a Vörös Csillag Érdemrendre, a két díszkardra, a dísztőrre, amit aktív pályafutása és nyugállományú idején kapott. De büszke arra is, hogy Nyírbátor város díszpolgára, Pro Urbe díjasa, több nyugdíjas szervezet aktív tagja, 2005 májusa óta pedig jelenlegi lakhelyén a mátészalkai Holdsugár Nyugdíjas Egyesület elnöke.

Büszke arra, hogy határőr lehetett, hogy a szegény kisfiúból generális lett.

NYÍRBÁTORI HATÁRŐR IGAZGATÓSÁG - MCOnet

Sikeres évet tudhat magáénak Heizer György - Tábornok lett életútja elismeréseként - Szóljon hozzá!

A hír támogatója: Minden ami Internet -> MCOnet Hungary: www.mconet.hu